Lider olmak zor, kalabilmek daha da zor

''Lider olunur mu doğulur mu?'' sorusu etrafındaki tartışmalar süre dursun, günümüz liderlerinin konumlarını devam ettirmeleri oldukça zor. Her gün değişen pazar ve üretim koşulları liderlerin sadece başarılarını etkilemiyor, yıllar içinde dişleriyle tırnaklarıyla ulaştıkları konumlarını bile kısa süre içerisinde yerle yeksan edebiliyor. Üstelik insanların ve davranışlarının hızla değiştiğini de hesaba katarsak, insan yönetmek de gün geçtikçe zorlaşıyor. Elbette bu şartlar altında liderlerin dikkat etmesi gereken detaylar da artıyor ve çeşitleniyor. Şimdi size iyi bir lider olma yolunda insan ilişkilerinizde dikkat etmeniz gereken yedi tüyo vereceğiz. Uymak ya da uymamak sizin elinizde: 

     1.Öz konuşun

Türkçemizdeki en güzel atasözlerinden biri ''Söz gümüşse sükut altındır!'' Her ne kadar güçlü liderlerin en önemli özelliklerinden biri güçlü hitabet şekilleri olsa da, dikkate ttiğinizde aslında anlatmak istediklerini özenle seçip lafı çok dolandırmadan öz bir şekilde anlattıklarına şahit olursunuz. Diğer bir taraftan ise sessiz insanlar genellikle daha zeki ve daha otoriter hissi uyandırırlar. Güçlü liderlerin bir özelliği de reddettikleri konularda daha az konuşmayı seçmeleridir. Kısacası, ne kadar öz konuşursanız o kadar otoriter görünürsünüz. Elbette bu noktada ketum ve ters bir imaj çizme çizgisini iyi ayarlayabilmelisiniz.

    2.Açık fikirli olun

Sonuç odaklı ve etkili bir lider olmak istiyorsanız bir fikir veya bir stratejiyle ortaya çıkıp ona körü körüne bağlanmak yerine yeni fikirlere açık olmalı ve şartlara uyum sağlamayı bilmelisiniz. Çünkü problemleri en hızlı şekilde çözen insanlar en fazla uyum sağlayabilen insanlardır. Bu uyum çözme yetenekleri onların hem güçlü hem de iş bitirici görünmelerini sağlar. Tabi ki bu her durumda uyum göstermeniz anlamına gelmiyor. Hatta her durumda gösterilen uyum iyi bir özellikten öte kötü bir meziyettir. Sadece gerektiğinde alternatif yol arama isteğini gösterebilmelisiniz.

    3.Tartışmaya girmeyin

Tartışmanın gerekli olduğu yerler mutlaka vardır ve bazı sorunları çözmenin tek yolu tartışmaktan geçer ancak iş hayatında çoğunlukla çoğunlukla enerji kaybıdır. Bu enerjinizi tartışmak yerine tezinizi kanıtlanmak için kullanılabilirsiniz. Tartışmaları kazanmak konusunda ısrar etmek yerine kendi planınız üzerinde çalışmaya devam edin ve argümanınızın doğruluğunu aktif olarak ispat edin. Çünkü bir fikirle tartışmak kolaydır ama sonuçla tartışmak neredeyse imkansızdır.

    4.Toplumdan kopmayın

Saygıdeğer bir liderler toplumdan uzaklaşmak yerine aileleriyle, iş arkadaşlarıyla ve toplum fertleriyle etkileşim halindedir. Kendilerini asla izole etmezler ya da tek başına güçlenmeye çalışmazlar. Çünkü tek başına olmak güncelliği yakalamayı zorlaştırır. Takdir ve saygı görmeyi kendinizi insanlardan uzak tutarak elde edemezsiniz.

    5.Birkaç adım sonrasını hesap edin

Şu an sizin için oldukça kazançlı görünen bir durum gelecekte sizi büyük sıkıntılara sokabilir. Elbette bunun tam teri de mümkün. Sağlam liderler gelecekteki daha büyük ödülleri düşünerek anlık ödüllerden fedakarlık edebilir ve bundan kaçınmazlar. Örneğin en başarılı girişimciler, önce mali belirsizlik ve psikolojik baskılarla mücadeleye girerler. Zorlukların ardından dikkatli planlama ve sıkı çalışma ile başarıya ulaşırlar.

  

    6. Zamanı doğru yönetin

Zamanı yönetemeyen kendini yönetemez, kendini yönetemeyen bir liderin etrafındaki insanları yönetmesi ise imkansızdır. Yapacağınız işlerde zamanlamanızı doğru yapın ve zamanı iyi kullanın. Zamanı iyi kullandığınızda hem kendiniz hem de etrafınızdakilerin daha çok verim elde etmelerini sağlar ve bu verimi işinize olumlu şekilde yönlendirirsiniz.

     7. Kendinizi farklı kılın

Güçlü bir lider kendisini ön plana çıkaracak bir durum olmadıkça fazla ortaya çıkmamaya dikkat eder. Eğer kendinizi hayatın akışına bırakır ve çevrenizdekilerle sürekli bir uyum halinde olursanız güçlü bir kişilik ortaya koymanız mümkün olmaz. Bunun yerine, diğerlerinden daha fazla çalışmaya, sesinizi daha fazla duyurmaya ve en önemlisi daha farklı düşünmeye çaba gösterin.
Tüm bunların ardından; sağlam bir zihne doğru alışkanlıkları eklediğinizde insanların size saygı duyduğunu ve etkinizin arttığını göreceksiniz. Ancak unutmayın, alışkanlıklar ancak onları istikrarlı bir şekilde yerine getirirseniz anlam kazanır.